K-Pet
Kıbrıs Türk Petrolleri

Hakkımızda

Kıbrıs Türk Petrolleri Limited Şirketi merkezi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere 17 Aralık 1974 tarihinde kurulmuştur.

Şirketimiz faaliyete başlamadan önce Lefke-Gemikonağı mevkiinde bulunan C.M.C. maden şirketine ait eski akaryakıt depolarını kullanmıştır. Bilahare İskele Kazası Boğaz mevkiinde Kalecik köyü civarında inşa ettiği ve 1979 yılında hizmete açtığı Kalecik Tesisine taşınmıştır. Halen faaliyetlerine burada devam etmektedir. Ercan tesisleri 1976 yılında tamamlanmış ve hizmete açılmıştır.

Kalecik tesisleri 200 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Genel Müdürlük binası Kalecik tesisinde bulunan şirketimizde toplam kapasitesi 15.727 m3 olan 9 adet akaryakıt tankı ve 4.000 m3 olan 2 adet LPG tankı bulunmaktadır.

Uzun yıllar %52 Petrol Ofisi A.Ş. ve %48 K.K.T.C. İnkişaf Sandığı olarak ortaklık yapmıştır. Kasım 2011 yılında Petrol Ofisinin A.Ş. hisselerini satmıştır. Özelleştrme kapsamı çerçevesinde devlet hisseleri ile birlikte K.T.Petrollerinin %90 hissesini Mustafa Hacı Ali Ltd. ve KPM Enerji Ltd. ortaklığı satın almıştır. %10 hisse K.K.T.C. İnkişaf Sandığında kalmıştır.